Giriş/Kayıt

Bebeğim geceleri neden uyumuyor?

Thursday, Jan 1, 1970 | Post by Bebek Nette | 0 comment(s)

Ebebeynlerin bebeklerinin uyku düzenleri konusunda yaptığı yaptığı beş temel hatayı ele alacağız

Siz bebeğinizin geceleri uyumasını isterken, onun gece boyunca başka planları vardır. Beslenme, geğirme, altının değiştirilmesi, ilgi. Tüm gece uyuması olamasa da durumu iyileştirmek için yapabilecekleriniz var.

 

Bazen yeni anneler farkında olmadan bebeğin geceleri uyanmalarına katkıda bulunmaktadırlar. Bebeğin uykusunu etkileyen bu beş basit faktörü ele alacağız.

 

1. Uyutmak için çok çaba sarfetmek

İstediğiniz kadar ninni söyleyin, bebeğiniz uyumayabilir. Bebekler için 12 haftadan önce gece gündüz kavramı yoktur. Aradaki farkı anlamazlar.

 

Bebeğiniz sadece kendi ihtiyaçlarını takip etmektedirler, onlardan bilge birşeyler beklemeyin. Bebeklerin mideleri çok fazla süt tutamazlar bu yüzden sık sık acıkırlar ve uyuyorlarsa da uyanırlar. 16 haftaya kadar devam eder. Hatta dokuz aylık bebeklerin yüzde atmışı hala geceleri uyanabilir. Bu yüzden bebekten uyku konusunda beklentilerinizi azaltmalısınız.


2. Çok fazla değişiklik

Bebek var diye hayat durmuyor. Alışverişler, yeni kıyafetler, oyuncaklar, misafirler, yeni eşyalar. Yeni olan herşey 12 aydan küçük bebekler için uyarıcı, kokular sesler, bebeğiniz bunlara uyum sağlamaya çalışacak. Beyni aşırı uyarıldığından fazla mesai yapacak ve aşırı yorulacaktır.

 

Bu durumda bebeğinizin iyi bir uyku alması çok zor olacaktır. Bebeğiniz tanıdık ortamlarda, tanıdık kokularda daha huzurlu olacaklardır.
 

3. Uyku düzeni için rutinler

Bebeğiniz altı haftadan itibaren belli uyku düzenlerine alışabilir. Bu rutinler bebeğinizin uykusu için anahtar olabilir. Belli zamanda beslenme yatırmak, banyo, kucaklamak, ninni söylemek, bazı konularda aynı şeyleri tekrar etmek bebeğinizi güvende hissettirecek ve uyku sinyalleri almaya başlayacaktır.
Zaman verin, aceleci olmayın, Zamanla, bu eylemler uyku hazırlık içine bebeğinizi sakinleştirecektir. Tutarlı olan rutinler bebeğinizin uyku düzenine yardımcı olacaktır.

 

4. Bebeğinizi uyandırmak

Bebeğiniz geceleri uyur ama gün içinde de uyur. Geceleri fazla uyuması için onu gündüz uykularından mahrum etmeyin. Hem gündüz hem de gece uyumak bebeğin rutinlerinden olacaktır. Bebek ne kadar uyuması gerektiğini bilir. Uyandırıldığında aşırı yorgun bir halde olur ki , bir dahaki sefere uyuduğunda bu yorgunluğunu atamayabilir.

Bir dahaki sefere bebeğinizin gündüz uykularında sizde ona katılın, bu ekstra şekerlemeler sizinde iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 

5. Çok sessiz olmak.

Bebeğiniz sonunda uyudu ve siz onu uyandırmamak için çok sessiz hareket ediyorsunuz. Bu aslında iyi fikir değil. Bebek için tanıdık olan sesler onu endişelendirmez. Gün içinde normal karşıladığı sesler bebeğinizi uykusunda da pek fazla rahatsız etmez , aşırı derecede olmadığı taktirde tabi. Zamanla bunlara alışır ve sizde o uyuduğunda normal işlerinizi yapabilirsiniz.

Related Articles

Yorumunuzu bırakın